DMT

Dimethyltryptamin

DMT je extrémně silný halucinogen, reporty zážitků po jeho užití jsou často velmi bizarní. Mezi časté fenomény patří například návštěva jiných dimenzí - "hyperprostor" - a komunikace s bytostmi je obývající, celkové radikální změny perspektivy, intenzivní kaleidoskopické vize i při otevřených očích, úplné opuštění vlastního těla a pocit umírání, výrazné změny ve vnímání času a rozměrů. Mezi méně časté pak změna barev (např. celý svět vypadá zlatě), zvukové halucinace, žaludeční nevolnost a další. Téměř všichni uživatelé ale tvrdí, že pro popis tohoto zážitku nestačí běžná slova a jakýkoliv "pokus o popis" je nutně velmi nepřesný a zkreslený. Tyto zážitky mohou být velmi živé (nezřídka jsou popisovány jako "reálnější než každodenní realita") a v důsledku neočekávané intenzity pro mnoho lidí můžou být velice děsivé, někdy dokonce mohou způsobit přechodné psychické problémy. Naopak někteří tvrdí, že zážitek s DMT byl pro ně velice spirituální a radikálně změnil jejich život a pohled na svět k lepšímu.

Charakterově jsou také často přirovnávány k účinkům velkých dávek halucinogenních hub lysohlávek, jejichž hlavní aktivní látkou je psilocin, který se od DMT liší pouze jednou hydroxylovou skupinou.

Jelikož je DMT normálně přítomno v lidském těle v malých množstvích, tělo je plně připraveno na jeho metabolizaci a působení, a tudíž není nijak toxické.

Dimethyltryptamine je v poslední době dost rozšířený. Od doby, kdy se na Netflixu objevil Enter the Void and DMT: The Spirit Molecule, děcka se po téhle věci z jiné dimenze můžou utlouct.

DMT vyvolává mystické a transcendentální zážitky i stavy blízké smrti, které byly téměř pro každého dobrovolníka jedním z nejhlubších zážitků v jeho životě. Nazývá se také "molekula duše". Strassmanovy experimenty ukazují, že DMT je přirozeně uvolňováno lidskou epifýzou.