Ayahuasca

Ayahuasca (z kečuánštiny “liána duše” “liána mrtvých”, [aja´waska]) je název pro psychoaktivní odvar nebo nálev připravovaný z Banisteriopsis caapi, liány z amazonských pralesů. Je nazývána také yagé, caapi, daime nebo natem. Její pití má farmakologické účinky a je užívána pro šamanistické, lidově léčitelské a náboženské účely. Západní etnobiologové zaznamenali 200-300 odrůd užívaných v různých nápojích nazývaných ayahuascou.

Ayahuasca je připravována s přídavkem listů mnoha rostlin, především Psychotria viridis (kečuánsky chakruna) a Dyplopterys cabrerana (kečuánsky chaliponga). Její účinky jsou způsobeny alkaloidy harmalin, harmin a tetrahydroharmin které jsou MAO inhibitory, halucinogenním DMT a v menším množství někdy také dalších látek jako 5-methoxy-DMT a bufotenin nebo tropanovými alkaloidy z přidaných rostlin.

Vědecká pozorování i mnohé osobní zkušenosti nasvědčují tomu, že žijeme v mnoharozměrné realitě, kde se vzájemně prolíná a ovlivňuje bezpočet světů, vesmírů s vyšším počtem dimenzí.

Malíř Otto Placht, který svou tvorbu spojil s amazonskými pralesy, v červenci představí svou tvorbu na velké výstavě ve Špálově galerii v Praze. Zde také pokřtí svou první rozsáhlou knižní monografii s názvem El Libro Mágico, kterou vydává v nakladatelství Torst.

Čím nás může inspirovat svět šamanů?

O pozoruhodném zázraku lidského života a jeho souvislostech s vesmírnými - přírodními - zákony. Setkání v rámci cyklu časopisu Meduňka v pražském hotelu Ramada, povídání o duchovní cestě, o strachu, radosti, lásce a naději. Moderuje Mgr. Věra Keilová.

Povídání Igora Chauna s Alžbětou Šorfovou ve studiu Cesty k sobě 11. 6. 2010. - Rozhovor o spirituální zkušenosti z brazilské Amazonie, o jiných typech inteligentních bytostí - o šíři Stvořitelova kosmického díla - a mnohem jiném...

Igor Chaun v pořadu Pražení TV Metropol. Humorné povídání s moderátorem Luďkem o potřebě optimismu a trocha prvomájového čarování k tomu. :-)

O změněných stavech vědomí, ayahuasce, amazonských rituálech, mimozemšťanech a Kongresu 2012. Režisér a duchovní hledač na pozvání obávané moderátorky hovoří o své osobní a duchovní cestě, a o důvodech uspořádání Kongresu 2012 - mimozemská přítomnost na Zemi.

A také o životě a o humoru. Setkání s režisérem a duchovním hledačem v Centru poznání ARKÁNA. Povídání Igora o duchovním poznání při rituálech v brazilské Amazonii a jak mu to změnilo život. Zanícený apel a inspirace pro potřebu duchovního hledání.

Liána Ayahuasca, latinsky Banisteriopsis caapi, je prakticky všemi domorodými kmeny považována za klíčovou a neopomenutelnou složku stejnojmeného nápoje. Proto stejné jméno pro liánu i nápoj z ní vyrobený. Je to něco jako když vaříte špenát. Hlavní složkou špenátu bude vždycky špenát.

Ojedinělý dokument svého druhu. Režisér Jan Kounen nás uvádí do hlubokých tajů šamanské medicíny a připomíná tak, jak málo ještě víme o životě, rostlinách, našem vědomí, apod.

Povídání s ecuádorským šamanem Augustinem Grefou, jeho ženou Míšou a Tomášem Machem o amazoské medicíně, tradičním způsobu života v indiánských komunitách a také o jejich projektu přírodní rezervace v ecuádorské džungli. Natočeno v červnu a srpnu 2012. - Převzato z kanálu GentleGorillaTube na YT.

Inspirativní povídání o tom, že hmota je nahá, že duchovní svět je nadřazený tomu materiálnímu a že nastal opět čas, abychom probudili to malé čisté dítě v sobě, které zvolá: Král Hmoty je nahý! Iluze materiálního žití je nahá!

Rozhovor s Petrech Chobotem a Viliamem Poltikovičem na ČT24 z roku 2010. Začátek od 2:15

Pražský městský soud uložil ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu Petru Chobotovi, kterého policie podezřívala z otravy dvaatřiceti lidí během seance. O propuštění do ambulatního léčení rozhodne ošetřující lékař. Chobot je v bohnické léčebně už od konce srpna. Vyšetřovatel kvůli Chobotově nepříčetnosti jeho stíhání v srpnu zastavil.

Ak si máte chuť vypočuť originálne a presvedčivé názory o meditáciách, šamanizme, duchovnom napredovaní, globálnej politike, smutnej situácii juhoamerických indiánov a víziách o budúcnosti našej planéty, tak vám odporúčam tento zaujímavý rozhovor, v ktorom Petr rozpráva ľubozvučnou českou Slovenčinou.

Stránky